top of page

Orla Perć – gdzie piękno gór spotyka się z pokorą człowieka

Cała prawda o najtrudniejszym szlaku w Polsce – nasza trasa, emocje i lekcje z Tatr


21 kilometrów, 1820 metrów przewyższenia, 12 godzin na granicy wytrzymałości.

A wszystko zaczęło się… od jednego zdania wypowiedzianego na szczycie Śnieżki.


Impuls, który zmienił wszystko

4 września 2020 roku, godzina 19:31. Stoimy z Krzyśkiem na Śnieżce i patrzymy w stronę Śnieżnych Kotłów. Słońce powoli chowa się za horyzontem, zalewając góry ciepłym, czerwono-pomarańczowym światłem. W dolinach już ciemno, ale szczyty wciąż lśnią jakby złotem. Chwila absolutnego spokoju.


– Może byśmy pojechali kiedyś w Tatry i przeszli Orlą Perć? – pytam.

Krzysiek tylko się uśmiecha. – Jutro?


Kilka godzin później, przed północą, już siedzimy w samochodzie. Karpacz zostaje za nami. Jedziemy do Zakopanego. Bez planu. Bez rezerwacji. Za to z głodem przygody.



Start: Zakopane, 5:00 rano


5 września, godzina 4:54. Parkujemy samochód przy ul. Jagiellońskiej w Zakopanem. Zmęczeni, niewyspani, ale zdeterminowani. Zakładamy plecaki, sprawdzamy sprzęt, zegarki ustawiamy w tryb sportowy – Garmin kontra Suunto, klasyczna dyskusja, która z baterii wytrzyma dłużej. Krzysiek oczywiście twierdzi, że jego Garmin przetrwa wszystko.


Idziemy pieszo do Kuźnic. Miasto jeszcze śpi. Wydaje się, że mamy góry dla siebie. Myślimy: „Zaczęła się szkoła, ludzi pewnie będzie mało”. Jak bardzo się myliliśmy…



Kuźnice – Murowaniec: przez historię i ciszę


Z Kuźnic ruszamy żółtym szlakiem na Wielką Królową Kopę, potem niebieskim przez Polanę Jaworzynkę do schroniska Murowaniec. Trasa ma 5 km i 555 m przewyższenia. Poranna cisza, chłód, rosa. Tereny, które kiedyś tętniły życiem pasterskim, dziś szeleszczą tylko pod stopami turystów.

Polana Jaworzynka – długa na kilometr – kiedyś była miejscem intensywnego wypasu. W latach 20. stała tu nawet skocznia narciarska. Dziś pozostał tylko krajobraz i echo dawnych historii.



Hala Gąsienicowa – miejsce z duszą

Po dojściu do Murowańca wita nas Hala Gąsienicowa – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całych Tatrach. Drewniane, niskie domki pasterskie rozsiane po zielonej przestrzeni wyglądają jak z pocztówki. Jest w nich coś pierwotnego, coś spokojnego. Nie są to typowe domki letniskowe – to góralskie chaty, które pamiętają czasy, gdy góry były miejscem pracy, nie tylko rekreacji.

Hala harmonijnie współgra z otaczającymi ją szczytami. A między tym wszystkim – Czarny Staw Gąsienicowy.


Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy

Tafla ciemna, spokojna, głęboka. Lustrzana powierzchnia odbija szczyty, jakby chciała zatrzymać ich majestat na zawsze. Nie da się przejść obok niego obojętnie. To nie tylko punkt na trasie – to moment, który zostaje w sercu.



Zawrat i początek prawdziwego wyzwania

Po krótkim postoju ruszamy w stronę Zawratu. Podejście ostre, wymagające. Już tutaj robi się tłoczno. Dochodzimy do przełęczy i stajemy u progu Orlej Perci – czerwonego szlaku, który przez dekady zyskał status najtrudniejszego w Polsce.


Podejście na Zawrat
Podejście na Zawrat

Szlak ostry, wąski, z dużą ekspozycją. Pełen łańcuchów, klamer, czasem wręcz wspinaczkowy. Szlak, na którym nie ma miejsca na błąd.





Drabinka pod Kozim Wierchem i ludzka bezradność


Dochodzimy do słynnej stalowej drabinki. To tutaj robi się naprawdę nerwowo. Jedna osoba zamarła w połowie – paraliż lękiem wysokości, zupełnie zblokowana. Za nią kolejka, napięcie, komentarze. Zamiast wsparcia – ubliżanie, śmiechy. Góry uczą pokory, ale nie każdy chce się uczyć.

Zaczyna padać. Chmury nadciągają znad Słowacji. Przelotny deszcz, ale wystarczył, by nieprzygotowani turyści zaczęli panikować. Wielu bez kurtek, bez doświadczenia. A to dopiero początek trasy.



Kozi Wierch i Żleb Kulczyńskiego – piękno i tragedia

Wchodzimy na Kozi Wierch – najwyższy szczyt w całości leżący po polskiej stronie Tatr. Panorama zapiera dech – Tatry w całej okazałości. Dla takich chwil warto się zmęczyć.




Potem ruszamy w stronę Granatów. I tam, w Żlebie Kulczyńskiego, dzieje się coś, co na długo zostanie z nami. Zejście ostre, kamienne, wymagające precyzji. Jedna z osób potyka się, upada. Diagnoza – złamana noga. Szybko pojawia się śmigłowiec TOPR. Profesjonalna, sprawna akcja. Ale czas ucieka. Emocje też swoje robią.




Decyzja: kończymy na Granatach

Czas goni. Pogoda niestabilna. Straciliśmy zbyt dużo czasu przez kolejki i akcję ratunkową. Decydujemy: kończymy Orlą Perć na Granatach. Schodzimy żółtym szlakiem z powrotem do Murowańca, a stamtąd – tym samym niebieskim do Zakopanego.


Zmęczenie fizyczne. Pełnia w sercu.

21 kilometrów w nogach. 1820 metrów przewyższenia. Cała noc w samochodzie. Zero snu. Jesteśmy wykończeni. Ale szczęśliwi.

Nie przeszliśmy całej Orlej Perci, ale przeszliśmy wystarczająco, by wiedzieć, czym ona jest.

To nie tylko szlak. To test. Nie dla ciała – dla głowy. Dla serca. Dla charakteru.




Orla Perć nie wybacza braku przygotowania

Nie każdy, kto chodzi po górach, jest gotowy na Orlą. Bo nie każdy miał wcześniej do czynienia z ekspozycją, z lękiem, z prawdziwym wyzwaniem.

To nie jest trasa, na którą wchodzi się z marszu, z uśmiechem i selfie stickiem. To trasa, którą trzeba szanować.


Gdy czujesz, że góry Cię wołają – słuchaj ich. Ale nie idź tam na siłę. Najpierw poznaj szlaki niższe. Naucz się. Przygotuj. Poczuj, czym są góry. I dopiero wtedy – przyjdzie czas na Orlą.


Na góry zawsze mnie namówisz – ale z rozsądkiem


Bo góry nie są przeciwko Tobie. One po prostu .

To Ty musisz być gotowy, by wejść w ich świat.

Z pokorą, z szacunkiem i z głową.


Mountains Man

 
 
 

Comments


C292E325-A231-48B6-A225-9D63F4BB16FB_edi

Cześć, dzięki za odwiedziny !

Dołącz do Mountains Man Team. Stwórz górski post i wrzuć na grupę. 

Trafiłeś bo tak jak My kochasz góry. 

Na Góry Zawsze Mnie Namówisz 

  • Facebook
  • TikTok
  • Instagram
  • Youtube
bottom of page